• Početna
  • Vesti
  • Baza znanja
EvSrbija
  • Početna
  • Vesti
  • Baza znanja
EvSrbija
EvSrbija
Nema rezultata
Pogledaj sve rezultate

AC/DC punjenje

231
SHARES
2.1k
Pregledi
Share on FacebookShare on Twitter

Ono što je najvažnije za svako vozilo jeste njegov pogon i gorivo. Električne automobile pokreće električna struja, pa se većina pitanja postavlja u vezi načina njegovog punjenja. U nastavku se objašnjava koje vrste stanica za punjenje postoje, koja je razlika izmedju njih i koliko se brzo električni automobil puni.

Električna struja može doći u dva oblika – naizmenična (AC) i jednosmerna (DC).

Pročitaj još

Troškovi rada i održavanja EV

Ugrađeni punjač

Kako izabrati stanicu za punjenje

Naizmenična struja se prenosi preko dalekovoda, a u standardnoj električnoj utičnici u većini delova Evrope nalazi se 230V i 50 Hz. Električna struja proizvodi se naizmenično i može se prenositi bez velikih gubitaka i na veće udaljenosti, nego što bi to bio slučaj sa jednosmernom strujom.

Većina moderne elektronike izgrađena je na integriranim krugovima i baterijama kojima je za rad potrebna jednosmerna struja. Energija se skladišti u baterijama koristeći hemijsku energiju koja se odvija samo u jednom smeru.

Zbog toga se uređaj koji zavisi od baterije može puniti samo pomoću punjača koji pretvara naizmeničnu struju iz električne utičnice u jednosmernu. Tipičan primer takvog uređaja koji pretvara naizmeničnu struju u jednosmernu je punjač za laptop ili punjač za mobilne telefone. Isti sistem je potreban i za električni automobil.

Punjenje naizmeničnom strujom –

Prilikom punjenja električnog automobila naizmeničnom strujom, koristi se ugrađeni punjač i brine se o pretvaranju izlazne struje u struju baterije. Stoga prima naizmeničnu struju i pretvara je u jednosmernu, koja se zatim šalje u akumulator automobila.

Ključni parametar pri izboru električnog automobila je kapacitet ovog ugrađenog punjača, jer brzina punjenja automobila zavisi od toga koliko brzo ovaj sistem na vozilu može primiti naizmeničnu struju iz izvora, kao i od toga koliko faza je u stanju da koristi.

AC stanica za punjenje –

Prilikom punjenja na AC stanicama, električna mreža je povezana sa ugrađenim punjačem.

Glavna funkcija AC stanice je da posreduje u neophodnoj komunikaciji sa sistemom upravljanja vozila i da osigura bezbednost vozila. Punjač govori vozilu koju maksimalnu struju može da izvuče u to vreme, u zavisnosti od toga koliko je mreža zauzeta. Stanica za punjenje tako reguliše punjenje prema trenutnim mogućnostima tako da mreža nije preopterećena.

Glavna prednost AC stanica je što su pristupačne. Jeftinije su čak 7-10 x od DC stanica sa istim performansama. Njihova druga prednost je što su mnogo rasprostranjeniji zbog niže cene. Istovremeno su znatno manji i njihova instalacija je jednostavnija, brža i jeftinija. Zahvaljujući svojim karakteristikama, AC stanice za punjenje su takođe pogodne za kućnu instalaciju i noćno punjenje.

Nedostatak stanica za punjenje sa naizmeničnom strujom je ta što su sporije. Medjutim, tehnologija se i dalje poboljšava i danas AC stanica za punjenje može pružiti do 22 kWh, može se potpuno napuniti za oko sat vremena.

Ali, ako je električni automobil opremljen samo punjačem na vozilu od 3,7 kWh, to znači da punjač na vozilu ne može potroši više od 3,7 Kw na sat.

DC punjenje –

Punjenje jednosmernom strujom, ili takozvano „brzo punjenje“ se vrši pomoću DC stanica za punjenje koja može promeniti AC truju u DC struju, zatim zaobilazi ugradni punjač električnog automobila i šalje jednosmernu struju preko sistema za upravljanje baterijom do akumulatora, prema uputstvima sistema za kontrolu punjenja vozila.

Punjenje stoga nije ograničeno snagom ugrađenog punjača, pa može biti mnogo brže.

DC stanica za punjenje –

Jednosmerna stanica za punjenje je tehnološki mnogo složenija i mnogo puta skuplja od stanice za punjenje sa naizmeničnom strujom. Pored toga, DC stanica za punjenje mora biti u mogućnosti da komunicira sa automobilom umesto sa punjačem na vozilu kako bi mogla da prilagodi parametre izlazne snage u skladu sa stanjem i sposobnostima baterije.

Standardna snaga DC stanice za punjenje je 50 Kw, odnosno više nego dvostruko veća od AC stanice. Izuzetno brze stanice za punjenje imaju snagu do 150 kW, a Tesla je razvila super-ultra-mega-brze stanice za punjenje sa izlaznom snagom od 250 Kw.

Rezime –

Zbog čenjenice da imamo dve vrste struje (AC i DC), postoje i dve strategije pri punjenju električnog automobila.

Moguće je koristiti stanicu za punjenje naizmeničnom strujom gde se o konverziji brine ugrađeni punjač. Ova je opcija sporija, ali jeftinija. Punjači naizmenične struje imaju izlaznu snagu do 22 Kw, a vreme potrebno za potpuno punjenje zada zavisi samo od snage ugrađenog punjača.

Takodje je moguće koristiti DC stanice gde je punjenje skuplje, ali će se trajati samo nekoliko minuta. Obično je njihova snaga 50 Kw, ali se očekuje da će se u budućnosti i povećati. Obe se nalaze oko glavnih ruta i treba ih koristiti za duža putovanja.

Da situacija bude malo komplikovanija, postoje različite vrste konektora za punjenje, međutim, razvija se i pojavljuju se međunarodni standardni i adapteri, pa u budućnosti to neće biti veći problem od različitih vrsta utičnica na svetu.

Izvor: EVEXPERT

Prethodni tekst

Troškovi rada i održavanja EV

Sledeći tekst

Kako odabrati pravu kućnu stanicu za punjenje EV

Povezani Tekst

Troškovi rada i održavanja EV

Troškovi rada i održavanja EV

Ulaganja u elektromobilnost i dalje rastu i svi znaju da je ovo neizbežna budućnost. Mnoge zemlje u Evropskoj uniji već...

Ugrađeni punjač

Ugrađeni punjač

Punjenje električnog automobila zavisi od tri komponente, a njegovu brzinu će uvek odrediti najslabija karika lanca. Te tri komponente su...

Kako izabrati stanicu za punjenje

Kako izabrati stanicu za punjenje

Dva punjača su važna za električne automobile: Ugrađeni punjač (OBC) Stanice za punjenje, nazvane „Oprema za snabdevanje električnih vozila“ (OVSE)...

Vrste konektora za punjenje električnih vozila širom sveta

Vrste konektora za punjenje električnih vozila širom sveta

Brzina punjenja zavisi od tri komponente – stanice za punjenje, koja je izvor energije, kabla za punjenje i ugrađenog punjača....

Sledeći tekst
Kako odabrati pravu kućnu stanicu za punjenje EV

Kako odabrati pravu kućnu stanicu za punjenje EV

Ostavite odgovor Odustani od odgovora

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pročitajte još...

Troškovi rada i održavanja EV

Troškovi rada i održavanja EV

Kako izabrati stanicu za punjenje

Kako izabrati stanicu za punjenje

ABB predstavlja „najbrži električni punjač na svetu“ – Terra 360

ABB predstavlja „najbrži električni punjač na svetu“ – Terra 360

Kategorije

  • Baza znanja
  • Elektro vozila
  • Punjači
  • Vesti
Partner Partner Partner

© 2021 Sva prava zadržava EvSrbija – Izrada veb sajta Progressive Media.

Nema rezultata
Pogledaj sve rezultate
  • Početna
  • Vesti
  • Baza znanja

© 2021 EvSrbija - Izrada Progressive Media.